Цілі та задачі/Духовне життя та виховання

Харківська Духовна Семінарія (ХДС) є навчальним закладом Української Православної Церкви, який готує священно- і церковнослужителів.

Головна мета нашої духовної школи – підготовка добрих пастирів народу Божого, благочестивих будівників святих Таїнств, майстерних в слові повчання і, що ще важливіше, які своїм життям для всіх дають добрий приклад. Духовна школа покликана виховувати благочестивих, беззавітно відданих Церкві робітників на ниві Божій, що непохитно стоять на наріжному камені православної віри в Христа, глибоко усвідомлюють Святе Письмо і Передання, благоговійно почитають і дбайливо зберігають церковні традиції.

Виховання – це взаємний і таємничий процес, в якому людина тільки бере участь, здійснювач же його Господь. Ця думка повинна стати позицією і того, хто покликаний бути вихователем, і того, хто повинен бути вихований. Іншими словами, виховання повинне стати шляхом духовного вдосконалення. Очевидно, що воно має особливості, коли мова йде про виховання майбутніх священнослужителів – тих, хто покликаний Богом служити спасінню інших людей. Для православного християнина незмінними залишаються заповіді Христові і закони духовного життя. Священнослужитель повинен залишатися християнином за будь-яких громадських і політичних обставин, керуючись словами апостола Павла: «Ісус Христос учора, і сьогодні, і навіки Той Самий” (Євр. 13, 8). Як 2000 років тому гордість і марнославство були гріхами, тим же вони залишаються і сьогодні. Як кротість і благоговіння прикрашали християнина, такими ж вони залишаються і сьогодні. Духовне виховання в нашій семінарії відбувається в умовах того реального суспільного життя, яким живе Церква. Сучасна молода людина, яка прийшла в духовну школу, нерідко вже багато в чому долучилася до «культурних цінностей» сучасного світу, які часто не тільки не християнські, а й антихристиянські. Звідси, першою проблемою для духовного виховання є процес воцерковлення, прилучення до істинно християнських цінностей. Але духовне виховання не зупиняється тільки на воцерковленні. Сила гріховної спокуси в умовах розвитку сучасних інформаційних та медіатехнологій зростає в геометричній прогресії. Тому система духовної освіти покликана навчити майбутнього пастиря захищати себе та інших від спокуси гріха і боротися з ним.

Важливе місце у духовному житті учнів займає богослужіння. Навчальні та наукові заняття стають продовженням богослужбових дій. Таким чином, храм і аудиторія зливаються воєдино. Богословська наука отримує справжню значимість, саме коли вона твориться при храмі. Регулярна участь в богослужінні є найголовнішим аспектом життя ХДС. Святий Єфрем Сирин каже: «Ніщо так не зміцнює людину в чесноти, як богослужіння». У богослужіннях вихованці семінарії беруть участь щодня: в буденні дні – в семінарському Трьохсвятительському храмі на території Свято-Покровського монастиря, а в недільні та святкові дні семінаристи беруть участь в богослужіннях в Свято-Благовіщенському кафедральному соборі або в домовому храмі на честь святого апостола і євангеліста Іоанна Богослова в Архієрейській резиденції. Центром християнського богослужіння і його серцевиною є Свята Євхаристія, через Причастя людина освячується, обожується, з’єднується з Самим Христом. Переживаючи момент Святого Причастя, людина може вигукнути разом з апостолом Павлом: «Вже не я живу, але живе в мені Христос» (Гал. 2, 20). Учні семінарії регулярно і спільно приступають до Таїнств Сповіді і Святої Євхаристії як єдина родина.

Невід’ємною частиною духовного життя ХДС є паломницькі поїздки до святих місць. Вже стало доброю традицією паломництво до Свято-Успенської Почаївської Лаври на Новий рік на свято преподобного Амфілохія Почаївського, а також паломництво до Свято-Успенської Святогірської Лаври. У паломницькій поїздці людина духовно збагачується, беручи участь в довгих монаших богослужіннях, спілкуючись з духівниками, доторкаючись до святинь, знайомлячись з церковною архітектурою.

Вже не перший рік вихованці ХДС несуть послух духовно-моральної допомоги особам, які перебувають у місцях позбавлення волі, виконуючи слова Спасителя: «У темниці був, і ви прийшли до Мене». Слід зазначити, що проведення таких духовних бесід є необхідною справою в суспільстві людей з обмеженою свободою, які мають щире бажання зрозуміти і освоїти моральні основи Православної Церкви. У місцях позбавлення волі семінаристи проводять не тільки духовно-моральні катехізаторські бесіди, а й щорічні Різдвяні благодійні концерти. Крім цього, вихованці беруть участь в місіонерському служінні в загальноосвітніх школах, інтернатах, технікумах міста Харкова.

Духовно-моральний стан людини залежить від багатьох факторів, і одним з них є його фізичне здоров’я. В здоровому бадьорому тілі, яке регулярно перебуває в фізичних вправах, буде знаходитися міцність духу і тверезість душі. Вихованці ХДС у вільний від навчання час займаються спортом. В коло спортивних занять увійшли ігри: футбол, волейбол, настільний теніс, зимові катання на лижах і ковзанах, – також є хлопці, які грають в шахи та більярд.

Як у кожній духовній школі, так і в Харківській Духовній Семінарії задачі майбутніх церковно-священнослужителів пронизують собою і підпорядковують собі всю освітню систему. Слід зазначити, що семінарія іменується не Богословською Семінарією, а Духовною Семінарією, в основі якої лежить не механічне засвоєння богословських наук і освіта для одного лише розуму учнів, а розвиток в них внутрішньої сили в дусі благочестя, адже християнство є перш за все життя, а не система знань.

Кількість переглядів: 517

Comments are closed